Vánoční svícení na Sudoměřické návsi – tentokrát pro výtvarníky i divadelníky

Výtvarný obor v Sudoměřicích u Bechyně každoročně připravuje na náves instalaci ze světelných objektů. Rozsvěcuje se na Štědrý den večer po půlnoční mši – tj. okolo 21. hodiny. Tentokrát se do příprav mohou zapojit i děti z dramatiky.

Jak už možná víte, Sudoměřice letos navštíví rodina islandských vánočních skřítků (viz. předchozí zpráva). Rádi bychom je seznámili s našimi českými bytostmi. A tak se, prosím, zamyslete, které bytosti žijící u nás v Sudoměřicích nebo nejlépe přímo u vás doma znáte, nebo jste je dokonce sami objevili. Neusadila se u vás Čurbesajda? Nezalehla vás Lenora nebo naopak nehoní vás Mlsná? Neřádí u vás Lichožrouti? Meluzíny jsou prý už kvůli novým komínům na vymření. Třeba ale znáte nějaký zatím úplně neznámý druh bytosti. U nás doma například bydlely Tynda a Mujda. Tynda byla moc fajn, ale s Mujdou bych vás radši neseznamovala.

Prosím, zamyslete se a napište mi, jakou bytost (nebo jaké bytosti) znáte a co dělají. Pak si z nich jednu nebo i víc vyberte a z čehokoliv je vyrobte. Můžete využít jakýkoliv materiál, který vás napadne: krabice, papír, zbytky látek, oblečení, které vám je malé, rozbité hračky, nepotřebné věci, ale klidně i to, co najdete na procházce (klacíky, šišky, dřívka…) a podobně. Nebo nemá táta nebo děda dílnu? Nepustili by vás vyrábět tam? Pokud si netroufnete na vyrábění bytůstky, co takhle vyrobit domeček pro některého z islandských skřítků? Třeba z krabice?

Na vyrábění máte čas až do Vánoc. Na Štědrý den bychom je všechny vystavili na sudoměřické návsi v rámci večerního svícení a rozsvítili je (nebo osvítili je) pomocí svíček a led-řetězů na baterky, které máme.

Pro inspiraci vám tady posíláme pár nápadů: