Předvánoční hra pro všechny děti.

Připravte se na návštěvu islandských vánočních skřítků!

Rádi bychom vám představili jednu krásnou tradici, která pochází z dalekého Islandu. Pro ty, kdo o Islandu ještě nikdy neslyšeli – Island je ostrov, který leží vysoko na severu Atlantického oceánu. Je trochu schovaný vedle mnohem většího Grónska. Možná právě to je důvod, proč tenhle ostrov o Vánocích nikdy nenavštívil Ježíšek a Santa Klaus ho taky přehlédl. Proto tam Vánoce slaví úplně jinak.

Island je totiž plný skřítků, kteří si tam spokojeně žijí spolu s lidmi. Lidé pro ně dokonce staví na zahradách i volně v přírodě malé domečky. Jedna taková velká skřítčí rodina – 13 bratrů skřítků – o Vánocích schází z hor a stěhují se domů k lidem. Období Vánoc tam začíná už 12. prosince, kdy domovy Islanďanů navštíví první z nich, a pak každý den dorazí další. Poslední přijde 24. 12. a pak zase po jednom odcházejí až do 6. ledna.

Každý ze skřítků má své jméno a většina z nich jsou trochu rošťáci. Obvykle svou přítomnost v domě prokáží nějakou neplechou. Zároveň ale islandským dětem přinášejí malé dárečky (speciální vánoční sušenky a jiné drobné sladkosti). Vlastně tak fungují jako zvláštní živý adventní kalendář.

My jsme je letos pozvali k nám, protože bychom je rádi seznámili s našimi českými bytostmi. Ale kvůli problémům s cestováním islandští skřítci nedorazí najednou. Každý týden se po dvojicích nebo trojicích budou objevovat na různých místech.

Proto zde každý týden najdete nápovědu, kde byli noví skřítci spatřeni. Budeme rádi, když je najdete, a napíšete nám, kde jste je objevili a jak se jmenují česky. Zprávy pošlete na mail svobodova@klaster-bechyne.org  nebo jan_brucek@volny.cz .